Mångfald i Trafiken - En dag om Trafiksäkerhet 5 oktober
Den 5 oktober hölls en Mångfald i Trafiken mässa på Frölunda Kulturhus i Göteborg. Det blev en mycket lyckad dag med ca1100 seminarebesökare från SFI-skolor mm!
NTF Väst arrangerade denna dag i samarbete med bland andra Stora Holm Trafikövningsplats, Trafikverket, Bilprovningen, Polisen mm. Mångfald i trafiken är en mångkulturell mötesplats med ett stort antal utställare och seminariehållare. Här kunde besökaren ställa frågor och få svar på det mesta som rör trafiksäkerhet. Radiotorget var på plats och direktsände på olika språk under hela dagen. ABF Göteborg i samarbete med föreningar underhöll med dans och musik från olika länder.
Det var många som kom till Stora Holm Trafikövningsplats monter för att höra mer om våra utbildningar. Många ville även testa att åka krocksläden som simulerar en krock i 5 km/h. Rycket i bilbältet känns ordentligt trots den låga farten. Bilbältet är den viktigaste säkerhetsdetaljen i bilen – både i framsätet och i baksätet. Nästan hälften av alla dödade personbilister har inte använt bälte. Bältet halverar risken att dödas när man råkar ut för en olycka.
Seminarierogram för Mångfald i Trafiken (PDF 220 KB)
Besök NTF Västs hemsida för mer information.

20120514
Stora Holm utbildar i Förarbevis terränghjuling
Nya bokningsbara datum YKB-fortbildning Lastbil